Cukinia – niedoceniany przysmak

To lekkostrawne warzywo powinno jak najczęściej pojawiać się w dziecięcej diecie. Cukinia jest łatwa i szybka do przyrządzenia, więc nieco starsze pociechy świetnie sobie z nią poradzą. Dużą frajdę małym pomocnikom może sprawić choćby ścieranie warzyw na tarce.

To warto wiedzieć o cukinii

  • Cukinia jest niskokaloryczna (100 g warzywa zawiera zaledwie 16 kcal) i zawiera sporo błonnika, dlatego sprawdza się w dietach odchudzających. Doskonale poprawia trawienie.
  • We Włoszech przysmakiem są również kwiaty cukinii, które także w Polsce można dostać aż do jesieni. Wystarczy krótko podsmażyć je w delikatnym cieście, np. naleśnikowym.
  • Z cukinii można przyrządzić bardzo smaczne spaghetti. Należy pokroić ją w cienkie paski za pomocą specjalnej spiralnej tarki (tzw. spiralizera), a następnie smażyć lub gotować ok. 3 minut.
  • Cukinia, to doskonała przekąska na wegetariański grill. Warzywo kroimy w plastry lub wzdłuż na pół, skrapiamy oliwą, oprószamy solą i grillujemy aż zmięknie.
  • Aby cukinia jak najdłużej zachowała świeżość, należy przechowywać ją w suchym i chłodnym miejscu, w temperaturze 6-8°C.

Podziel się tym wpisem

Podobne wpisy

2021 – rok warzyw i owoców?

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ogłosiła rok 2021 rokiem warzyw i owoców. Jednocześnie warzywa i owoce należą do produktów, które jako konsumenci wyrzucamy najczęściej, a straty w tym sektorze odnotowywane są praktycznie na każdym etapie produkcji żywności od tzw. pola do stołu. Jak wynika z badań

Read More

Miody – Jakie i na co?

Jaki miód na diecie? Rodzaje i właściwości miodów Miód uznawany jest za bardzo zdrową alternatywę dla cukru. Słusznie – wyróżnia się słodkim smakiem, wyjątkowym aromatem, a także wysoką zawartością związków odżywczych. Należy pamiętać także o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych miodu. Z tych względów miodu nie powinno zabraknąć w codziennej diecie, a co

Read More

Analitycy: wyższe zapasy jabłek w Polsce

Według WAPA (The World Apple and Pear Association), zapasy jabłek w Polsce na początku stycznia 2021 wyniosły 1,37 mln t, co oznaczało wzrost aż o 63,5% rok do roku – informują analitycy rolni PKO BP. Był to jednocześnie drugi najwyższy wolumenowy wynik dla stycznia. Wyższy poziom zapasów dla tego miesiąca

Read More

Dołącz do naszego newslettera

Zostaw nam swoją opinię

Chętnie dowiemy się, co możemy jeszcze zrobić, aby zakupy u nas były dla Ciebie proste i przyjemne.