Miody – Jakie i na co?

Jaki miód na diecie? Rodzaje i właściwości miodów

Miód uznawany jest za bardzo zdrową alternatywę dla cukru. Słusznie - wyróżnia się słodkim smakiem, wyjątkowym aromatem, a także wysoką zawartością związków odżywczych. Należy pamiętać także o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych miodu. Z tych względów miodu nie powinno zabraknąć w codziennej diecie, a co najważniejsze, nie trzeba rezygnować ze spożycia miodu podczas stosowania diety odchudzającej. Wystarczy uwzględnić miód w kaloryczności diety i nie spożywać go bez ograniczeń.

Co kryje w sobie miód?

W porównaniu z cukrem granulowanym, miód jest słodszy, bardziej kaloryczny. Jedna łyżka miodu równa 21 gramów, dostarcza około 60 kalorii i 17 g węglowodanów, podczas gdy 1 łyżka cukru granulowanego zapewnia 49 kalorii i 13 g węglowodanów. Nie należy jednak stawiać znaku równości między cukrem a miodem - cukier to bezwartościowe, puste kalorie a miód to skarbnica związków odżywczych. W miodzie znaleźć można m. in. szeroki zestaw witamin i składników mineralnych, takich jak potas, fosfor, żelazo, wapń, magnez, kobalt, molibden i mangan, a także witaminy z grupy B. W miodzie nie brakuje związków o działaniu antybiotycznym, takich jak lizozym czy apidycyna.

Naturalne właściwości antybakteryjne miodu są dobrze znane. W ulu, gdy nektar kwiatowy wykorzystywany jest do produkcji miodu, produkowane są małe ilości antyseptycznego nadtlenku wodoru. Ponieważ nadtlenek wodoru ma właściwości antybakteryjne, miód jest tradycyjnie stosowany jako lek miejscowy promujący gojenia i zapobiegający zakażeniom ran skóry, oparzeń i wrzodów, w tym ran chirurgicznych, odleżyn, owrzodzeń stopy cukrzycowej i różnych rodzajów owrzodzeń nóg. Kiedy opracowano nowoczesne antybiotyki, lecznicze stosowanie miodu wypadło z łask. Ale wraz z rozwojem bakterii opornych na antybiotyki w ostatnich dziesięcioleciach, naukowcy szukają na nowo zastosowań antybakteryjnych miodu. Ponieważ bakterie na ogół nie rozwijają odporności na miód, ma on wysoki potencjał terapeutyczny do stosowania jako antybiotyk o szerokim spektrum działania wobec bakterii Gram dodatnich i Gram ujemnych.

Miód wykazuje szereg innych właściwości prozdrowotnych, takich jak działanie przeciwzapalne, wspomaganie procesu trawienia, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi i redukowanie rozwoju zmian miażdżycowych, wspomaganie funkcjonowania układu nerwowego. Ponadto miód idealnie sprawdza się w celu łagodzenia objawów górnych dróg oddechowych.

Jaki miód wybrać?

Dokonując wyboru miodu, bardzo często sugerujemy się jedynie jego walorami smakowymi. Można zwrócić także uwagę na właściwości prozdrowotne miodu. Przykładowo - miód rzepakowy może obniżać ciśnienie krwi, miód spadziowy działa przeciwzapalnie i wykrztuśnie, z kolei miód gryczany wyróżnia się wysoką zawartością rutyny, wpływającej korzystnie na funkcjonowanie układu sercowo - naczyniowego. A jaki miód sprawdzi się najlepiej podczas odchudzania? Nieco mniejszą zawartością cukru cechują się miód spadziowy, a miody nektarowe mają więcej cukru, a tym samym kalorii.

Miód na diecie odchudzającej - to może się udać!

Osoby dążące do redukcji masy ciała mogą, a nawet powinny sięgać po miód. Miód zawiera cukier. Jednak w porównaniu z cukrem rafinowanym, miód zawiera również korzystne witaminy i minerały. Cukier rafinowany, wręcz przeciwnie, jest uważany za "puste kalorie", co oznacza, że nie ma żadnych korzyści w jedzeniu. Dlatego, gdy jesz zbyt dużo cukru, masz tendencję do przybierania na wadze nie tylko ze względu na kalorie, ale ze względu na brak witamin i minerałów. Miód, z drugiej strony, równoważy ten efekt, ponieważ jest dobrym źródłem składników odżywczych, które pomagają w procesie redukcji tkanki tłuszczowej.

Miód idealnie sprawdza się podczas detoksu cukrowego, gdy staramy się wyeliminować cukier z diety. To oczywiste, że brakuje nam wówczas słodkiego smaku - wtedy deser słodzony miodem czy domowe wypieki, w których cukier zastąpiony jest przez miód to mogą stanowić pierwszy krok do ograniczenia spożycia cukru rafinowanego. Miód stanowi doskonałe źródło energii, co z pewnością docenią osoby uprawiające sport - a jak wiadomo, aktywność fizyczna to nieodłączny element kuracji odchudzającej.

Miód może zaoferować pewne korzyści odchudzania ze względu na jego wpływ na głód, według 2010 badania opublikowane w Journal of American College of Nutrition. Autorzy badania porównali wpływ spożycia miodu i cukru u zdrowych kobiet i odkryli, że miód miał mniejszy wpływ na poziom cukru we krwi niż zwykły cukier stołowy. To ważne w kontrolowaniu apetytu, ponieważ szybkie wahania poziomu cukru we krwi może wywołać głód, nawet jeśli organizm nie potrzebuje jeszcze kolejnego posiłku.

żródło: https://fitorsweet.pl/rodzaje-i-wlasciwosci-miodow

Podziel się tym wpisem

Podobne wpisy

Performance Enhancement Drugs – Twoja Baza Wiedzy o Środkach Wspomagających Wydajność

Performance Enhancement Drugs: Środki Wspomagające Wydajność Performance enhancement drugs, czyli środki wspomagające wydajność, to substancje stosowane w celu zwiększenia zdolności fizycznych i psychicznych. Znane są również jako doping, szczególnie w kontekście sportowym. W tym artykule omówimy, czym są te środki, jak działają, jakie mają zastosowanie, oraz jakie są ich potencjalne

Read More

Najlepsze tabletki na erekcję: Przewodnik po skutecznych rozwiązaniach

Najlepsze tabletki na erekcję – Kompleksowy przewodnik Pytanie o najlepsze tabletki na erekcję to temat, który interesuje wielu mężczyzn szukających skutecznej pomocy w tym delikatnym obszarze. Zaburzenia erekcji to problem, z którym zmaga się coraz więcej mężczyzn na całym świecie, niezależnie od wieku. W tym artykule dokładnie omówimy, jakie preparaty

Read More

Emsam: Co to jest i jak działa?

Emsam: Co to jest i jak działa? Wprowadzenie do Emsam Emsam to nazwa handlowa leku, który zawiera selegilinę jako substancję czynną. Jest to lek stosowany w leczeniu depresji, a jego unikalna forma podania – plaster transdermalny – wyróżnia go na tle innych leków przeciwdepresyjnych. Dzięki tej formie, substancja czynna jest

Read More

Dołącz do naszego newslettera

Zostaw nam swoją opinię

Chętnie dowiemy się, co możemy jeszcze zrobić, aby zakupy u nas były dla Ciebie proste i przyjemne.